Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Do brněnských Židenic se mají přesunout bezdomovci

Zpravodajství

Nové sousedy získají od podzimu obyvatelé spodní části Táborské ulice a jejího okolí v brněnských Židenicích. A pranic se jim to nelíbí, stejně jako vedení radnice. Do budovy Domova svaté Ludmily totiž Diecézní charita Brno přesune Centrum služeb pro lidi v krizi a bez domova, které sdružuje terénní službu, denní centrum pro bezdomovce, noclehárnu a azylový dům.

Středisko se do Židenic přemístí z objektu v Bratislavské ulici, který potřebuje kompletní rekonstrukci za zhruba 125 milionů korun. Půjde o dočasné řešení do září 2026, než opravné práce původního sídla skončí. Místní tvrdí, že nutnost takového zařízení chápou, zároveň však odmítají jeho umístění do budovy, v níž dřív fungoval domov pro seniory. Na základě vlastních zkušeností poukazují také na to, že lidé bez domova příliš nerespektují pořádek na veřejných prostranstvích.

Charita je s Židenickými od začátku záměru v kontaktu, jejich obavy chápe a snaží se vyjít vstříc. Slibuje zavést opatření s cílem minimalizovat negativní dopady, mimo jiné už navýšila počty terénních pracovníků.

Denní centrum v Bratislavské za loňský rok navštívilo 947 klientů. Charita tam žádné incidenty neeviduje, strážníci od začátku roku zaznamenali jen pár případů opilců ležících na zemi nebo způsobujících problémy personálu. Přesun střediska do Židenic tak podle nich nutně nepovede ke zhoršení tamní bezpečnostní situace.

Obyvatelé lokality však musí počítat s větší koncentrací těchto lidí. S tím může být spojený také zvýšený nepořádek v okolí, tedy poházené lahve od alkoholu, nedopalky cigaret či jiné odpadky. Právě kvůli přítomnosti už tak velkého množství lidí bez domova, kteří navíc konzumovali alkohol, drogy a také se rvali, odmítali před čtyřmi lety vznik kontaktního centra ve Vlhké ulici v centru města obyvatelé okolních domů. Odpor byl však marný, centrum vzniklo a funguje dodnes, denně jej navštěvuje v průměru 65 klientů. Hlídky strážníků zprvu pomáhaly hlavně v případech, kdy se klienti kvůli opilosti pouštěli do vzájemných potyček, ty ale v posledních dvou letech podle Skřivánkové téměř ustaly a zákroky už prakticky nejsou potřeba.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu