Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Černých pasažérů v brněnské MHD loni výrazně ubylo!

Zpravodajství

BRNO – Revizoři načapali bez platné jízdenky celkem 34 401 neplatičů. To je téměř o čtrnáct procent méně, než tomu bylo v roce předchozím, tedy 2021. Nejvíce cestujících bez platného jízdního dokladu bylo ve věkové skupině 18 až 25 let.  

„Těší mě, že v Brně pokračuje sestupný trend v počtu neplatičů. Naši revizoři loni přistihli bez platné jízdenky 34 401 lidí, což je sice více než v předešlém roce, ale pokud vezmeme v potaz, že jsme přepravili více cestujících, jedná se celkově o pokles o necelých 14 procent. Pokračující úbytek přičítáme i tomu, že jsme už v průběhu roku sestavili tým preventistů, kteří prováděli kontrolu jízdních dokladů a chování cestujících, aniž by je pokutovali,“ informoval generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek s tím, že v těchto akcích bude dopravní podnik pokračovat, stejně jako v běžných kontrolách revizory. „Jízdné v Brně se nezměnilo od roku 2012, není finančně nedostupné a není důvod za službu, kterou využívám, nezaplatit,“ doplnil.  

Podle mluvčí dopravního podniku Hany Tomaštíkové stále více cestujících hradí pokutu přímo ve voze. „Z celkové částky 24 miliónů korun revizorům cestující na místě uhradili 10 miliónů korun, z toho téměř 7 miliónů platební kartou,“ vyčíslila. Věková struktura neplatičů se přitom v průběhu let příliš nemění. Nejčastěji bez jízdenky cestující lidé ve věkové skupině 18-25 let, a to šestadvacet procent, a ve věkové skupině 30-40 let, kterých je jedenadvacet procent.  

Dobrou zprávou ze statistik DPMB za loňský rok pak je úbytek napadení revizorů. V posledních deseti letech se počet úrazů pohybuje mezi dvěma a sedmi případy. „V roce 2022 došlo ke třem zraněním pracovníků přepravní kontroly s následnou pracovní neschopností. Ve dvou případech se jednalo o drobnější zhmožděniny, v jednom případě šlo o vážnější zranění, kdy cestující bez jízdenky způsobil revizorce zlomeninu nosu,“ uvedla Tomaštíková.  

Ilustrační foto: DPMB


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu