Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Centrum Blanska s částí Staré Blansko propojil ocelový most

Zpravodajství

BLANSKO – Řidiči v Blansku mohou nově využívat ocelové přemostění železnice a řeky Svitavy spojující centrum města s částí Staré Blansko. Honosný oblouk vznikl po 70 letech odkládání, plánování a příprav. Teď poskytuje rychlejší a bezpečný přístup na Staré Blansko s téměř třemi tisícovkami obyvatel.

Lidé se mezi Starým Blanskem a centrem dosud mohli pohybovat pouze přes jediný železniční přejezd. Ten byl však velmi frekventovaný a kvůli průjezdu vlaků často i desítky minut neprůchozí. Most se na sklonku roku 2022 otevřel zatím jen pro automobilovou dopravu a omezenou rychlost jízdy. Na finální podobě přemostění se bude pracovat až do jara letošního roku. Dokončit se musí ještě svodidla, chodník pro pěší, zábradlí a osvětlení mostu. Na stávající dopravní síť se přemostění napojuje pomocí okružních křižovatek, a to z jedné strany od ulice Svitavské a z druhé strany od ulice Brněnské.

Hlavní nosný ocelový oblouk měří téměř 80 metrů, je vysoký 12 metrů a vypíná se 9 metrů nad terénem. Cena projektu se měla pohybovat kolem 225 milionů korun, během realizace stavby se ale ještě navýší. Velkou část nákladů na stavbu pokryje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Město Blansko se na financování podílí částkou přes 30 milionů korun.

Foto: Kristián Vlach


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu