Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brno vyčlení městské byty pro mladé singles – nechce, aby utíkali za město

Zpravodajství

Brno nově vyčlení část svých bytů pro mladé bezdětné lidi, kteří žijí sami, tedy takzvané singles. Změnu v úterý schválili brněnští zastupitelé. V současnosti na městský byt s nižším nájemným, než je běžné na komerčním trhu, mladí nemají šanci dosáhnout. Upřednostňované jsou totiž páry s dětmi, senioři nebo handicapovaní.

Podle náměstkyně primátorky pro bydlení Karin Podivinské (ANO) ve městě přibývá jednočlenných domácností, a Brno by tak mělo upravit pravidla, podle nichž dnes své byty přiděluje. „V Brně žije víc než 30 tisíc lidí samostatně, z toho naprostá většina je mladých,“ sdělila Podivinská.

Jenže jako jednotlivci si podle ní jen těžko mohou pořídit hypotéku a koupit vlastní byt, nedosažitelné pro některé může být i placení komerčního nájmu. A tak se tito singles stěhují mimo Brno, kde je levněji. Tím však město přichází o příjmy do vlastního rozpočtu. „Naším cílem proto musí být, aby tady zůstávali,“ oznámila náměstkyně.

 Brno pro tyto jednotlivce vyčlení malometrážní byty, o něž mladé páry po narození potomka většinou už neměly zájem. „Zároveň mě oslovili někteří starostové městských částí, že by také rádi ze svého bytového fondu vyčlenili malé byty, aby do svých čtvrtí přitáhli mladé lidi,“ informovala Podivinská.

Podle ní budou ze začátku k dispozici desítky bytů, postupně by však jejich počet měl růst. Ostatně Brno plánuje nový bytový dům v ulici Mánesova v Králově Poli, který by byl čistě pro singles. Náměstkyně předpokládá, že by se mohl začít stavět příští rok. Podle pravidel nesmí být v těchto bytech stejně jako u těch startovacích pro mladé páry a rodiny nájem nižší než 85 korun za metr čtvereční s tím, že vždy od července se tato spodní hranice upraví podle inflace. U čtyřicetimetrového bytu, což je horní hranice podlahové plochy, kterou chce Brno samostatně žijícím dávat, by tak vycházel nájem na 3 400 korun měsíčně.

U singles je kromě věkové hranice 40 let limitem především jejich čistý příjem. Jak uvádí materiál, který projednávali zastupitelé, je opět vázán na statistické údaje. Aktuálně musí mít zájemce příjem v rozmezí 22 tisíc až zhruba 43 tisíc korun. „U vyššího už jsou schopni platit běžný komerční nájem,“ podotkla Podivinská.

Zdroj: Idnes.cz


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu