Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brno se dočká nového lesoparku

Zpravodajství

Poslední neudržované pozemky pod Špilberkem, které v současné době lákají především bezdomovce, čeká proměna. V návaznosti na projekt Otevřená zahrada na nich vznikne lesopark Otevřený les. Oproti zahradě bude mít divočejší podobu, návštěvníci tak budou moct využít jiný typ místa pro pobyt v zeleni.

Pozemky vlastní Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, která je Brnu vypůjčí na třicet let. Projekt má propojit oba parky a odlehčit navštěvované Otevřené zahradě, kterou provozuje Nadace partnerství. Podle mluvčí brněnského magistrátu Anny Dudkové plánují tvůrci projektu zachovat stávající rostliny a podpořit ekosystém. 

Aktuálně je místo zarostlé keři, to se ale má brzy změnit. Keře, které nemusí ve veřejném prostoru působit bezpečně, budou v novém lesoparku růst pouze po jeho obvodu. Jejich vykácení má navíc napomoct růstu bylin.

Areál spojí se sousedními síť cest. Návštěvníci se na pozemku nesetkají s velkými zatravněnými plochami, jak je znají například z parku Lužánky. Otevřeným lesem povede i naučná stezka.

Na budování lesoparku budou stavitelé pracovat ve dvou etapách. Dotace ve výši téměř tří milionů korun pokryje pouze čtyři pětiny výdajů, zbytek uhradí Nadace partnerství.

Areál bude zahrnovat i část pozemků, které vlastní Brno. Práce na části Otevřený les – sever bude hrazena fundraisingovým způsobem, na zaplacení úprav v lokalitě Otevřený les – jih budou zástupci města hledat dotační programy. Vedení města se podle Dudkové bude snažit časově sladit obě části tak, aby mohl park začít fungovat co nejdříve.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu