Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brno pokračuje v přípravě stavby nového domova pro seniory

Zpravodajství

Brno pokračuje v přípravě stavby nového domova pro seniory v Nopově ulici v městské části Židenice. Nahradí ten současný, který je už v nevyhovujícím stavu. Dnes projekt představí veřejnosti, v říjnu má začít projektování, které potrvá do poloviny roku 2025. Hotovo by mohlo být v roce 2027. V horizontu nadcházejících dvou let se počítá s dočasným uzavřením domova. Současní zaměstnanci a klienti budou postupně přemístěni do ostatních městských domovů pro seniory, uvedla dnes v tiskové zprávě Zdeňka Obalilová z brněnského magistrátu.

Domov bude mít 300 lůžek, což je o 75 více než nyní, a až pět nadzemních a jedno podzemní podlaží. Rovněž má mít téměř nulovou spotřebu energie. “Součástí bude zelená střecha s pochozí terasou, terapeutická solitérní zahrada a pobytová terasa na každém z pater. V jednotlivých podlažích bude deset oddělení, na každém patře dvě, která budou mít svoje společné prostory, terapeutické místnosti i zázemí pro pracovníky,” sdělila Obalilová.

Odhadované náklady jsou 650 milionů. Pokryje je soukromý investor, který bude domov provozovat a kterému bude město investici splácet po dobu 30 let vyšší platbou za lůžka. Koncesionář, skupina BeneVita bude stavět na pozemcích města, které i s novou budovou zůstanou majetkem Brna. Po uplynutí lhůty stanovené v koncesi se Brno stane i provozovatelem domova.

O potřebě nového domova se mluví už od roku 2016. Budova ze 70. let minulého století dlouhodobě nesplňuje nároky kladené na provoz. Vnitřní i venkovní rozvody jsou ve špatném stavu, hygienické zařízení u většiny pokojů nesplňuje bezbariérové normy a rovněž velkokapacitní pokoje nejsou ideální. V nové budově budou pokoje maximálně dvoulůžkové s vlastním bezbariérovým sociálním zařízením.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu