Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brno má nové prvenství! Nejdelším tramvajovým tunelem u nás projely první tramvaje

Zpravodajství

BRNO – Po pětatřiceti měsících od poklepání základního kamene se dostala do finále stavba nové tramvajové trati ke kampusu, jejíž součástí je právě nejdelší tramvajový tunel v tuzemsku. První tramvaje se po ní projely prozatím v ověřovacím režimu. Cestující by se měli po trati spojující zastávku Osová a bohunický univerzitní kampus svézt už na sklonku roku.

„Stavba za 1,4 miliardy korun vstupuje do závěrečného ověřovacího režimu. Po odzkoušení trati a všech technologií zde Dopravní podnik města Brna v prosinci spustí ostrý provoz s cestujícími,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková. Nová trať s nejdelším tramvajovým tunelem v Česku měří 912 metrů, samotný tunel pak 602 metry. „Součástí stavby je i vybudování nové podzemní zastávky Západní brána. Ta bude v dohledné době sloužit obyvatelům stejnojmenné zástavby s více než tisícovkou nových bytů,“ informoval brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Zcela nový je také terminál před Fakultní nemocnicí Brno, kde mají tramvaje konečnou stanici. U ústí tunelu se nachází i odstavné koleje a provozní budova, která poslouží jako zázemí pro řidiče a předprodej jízdních dokladů. „V tuto chvíli přecházíme do ověřovacího provozu, což je finální část celého projektu. Během necelých tří měsíců musíme ověřit, zda trať splňuje všechny provozní, technické i bezpečnostní podmínky a vyzkoušet všechny možné scénáře, ke kterým může dojít. Těšíme se, že od 10. prosince zde zahájíme ostrý provoz s cestujícími. Jsem pyšný, že jsme společnými silami dovedli tak velký projekt do konce v termínu, který jsme obyvatelům města slíbili. Děkuji všem, kteří se na stavbě podíleli a podílejí,“ uzavřel generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Foto: DPMB


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu