Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brno letos nainstalovalo téměř patnáct set nových svítidel veřejného osvětlení

Tiskové zprávy

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo v roce 2022 dotační výzvu, která měla za cíl zkvalitnit veřejné osvětlení ve městech a zároveň přispět k úspoře elektrické energie. Město Brno svůj projekt přihlásilo, získalo desetimilionovou dotaci a díky ní v roce 2023 instaluje 1 496 svítidel veřejného osvětlení. Vše se musí stihnout do konce letošního roku, přičemž v současnosti probíhá instalace posledních sedmdesáti kusů. Nová svítidla dohromady stála 13 milionů korun, celý projekt vyšel na 17,8 milionu.

Hlavními cíli dotační výzvy jsou úspora peněz, nižší světelné znečištění obcí a zdravější životní prostředí. Desetimilionovou dotaci získaly v roce 2022 Technické sítě Brno díky projektu, při jehož posouzení byla hlavním kritériem pro získání dotace realizace, která přispěje k alespoň třicetiprocentní úspoře elektrické energie na rekonstruovaném úseku veřejného osvětlení.

„Díky této dotaci vyměníme v letošním roce celkem 1 496 svítidel po celém Brně. Vše musíme stihnout do konce letošního roku, přičemž v současnosti už nám chybí nainstalovat jen zhruba pět procent svítidel. V průběhu prosince bude vše hotovo,“ přibližuje Josef Šaroun, provozně-technický ředitel Technických sítí Brno.

Nová LED svítidla v centru města, Králově Poli či Žabovřeskách

Nejvíce svítidel se díky dotační výzvě z roku 2022 vyměnilo v městských částech Brno-střed, Královo Pole, Žabovřesky nebo Slatina. Nová LED svítidla jsou v provozu například na ulicích Veslařská, Koliště, Řípská, Hněvkovského nebo Kníničská. „Na každé z těchto ulic bylo vyměněno přes sto svítidel. Dohromady jsme díky tomuto dotačnímu programu vyměnili svítidla na více než třiceti brněnských ulicích,“ doplňuje Šaroun s tím, že TSB kromě 1 496 nainstalovaných svítidel díky dotaci opravily v rámci projektu obnovy dalších 530 svítidel. „Drtivá většina z nich byla v Bohunicích a Židenicích, část pak také v Řečkovicích,“ dodává Šaroun.

V roce 2024 dalších 1 234 nových LED svítidel

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo stejný dotační program i v roce 2023 a Brno se svou žádostí opět uspělo. Technické sítě Brno tak v roce 2024 opraví dalších 1 234 svítidel. Celková cena projektu je vyčíslena na 10,5 milionu korun. „Svítidla nám budou dodána v průběhu února 2024 a stejně jako v předchozím roce i tentokrát zde budou související náklady na úpravy stožárů, tedy jejich přemístění či výměny výložníků, které vyjdou zhruba na dva a půl milionu korun. Samotné pověšení svítidel bude stát zhruba milion,“ odhaduje Šaroun.

Na nové osvětlení se mohou těšit obyvatelé bydlící v okolí ulic Porgesova, Hlinky, třída generála Píky nebo Drobného. Technické sítě Brno ale v rámci své údržby vymění i dalších 298 svítidel, především v Líšni a Černovicích, které se však do dotační výzvy nezapočítávají.

Příprava podkladů pro dotaci i na rok 2024

TSB se plánují přihlásit o desetimilionovou dotaci i ve třetím kole výzvy v roce 2024. Vedení městské firmy už nyní připravuje nutné podklady. „O třetí etapu se musí požádat nejpozději do 30. června 2024. Nechceme nic podcenit, protože samotné sepsání žádosti není úplně triviální záležitostí. Ke každé dotaci se totiž musí doložit nejen energetické posudky, ale i data o tom, kolik se ušetří. Po realizaci je nutno provést a odeslat měření, která potvrzují, že LED svítidla svítí podle sledovaných parametrů. Těchto měření musíme provést na jednu dotaci kolem padesáti a u některých budeme potřebovat součinnost Policie České republiky, například kvůli omezením v dopravě. Zároveň musíme minimálně rok měřit i skutečnou úsporu,“ uzavírá Šaroun.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu