Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brno bude mít vlastní firmu na obchodování s elektřinou

Tiskové zprávy

Brno 9. srpna (ČTK) – Brno bude mít vlastní firmu, která bude zajišťovat obchodování s energiemi, vznikne jako dceřiná společnost městské firmy Teplárny Brno. Nový model nákupu a dodávek elektřiny a zemního plynu, který by měl začít fungovat od roku 2025, dnes na svém jednání schválili brněnští radní. Firma by měla pomoci zajistit, aby se energie vyrobená městskými firmami také v městských firmách spotřebovala, řekl novinářům náměstek brněnské primátorky Robert Kerndl (ODS).

“Inspirací pro tento krok byla energetická krize, která způsobila nejistotu i městským společnostem. V průběhu asi půl roku jsme debatovali s právníky a odborníky o tom, jak zajistit, aby se energie, kterou vyrobí městské společnosti, spotřebovala primárně opět v městských společnostech nebo v budovách vlastněných městem,” uvedl Kerndl.

Z městských firem jsou největším výrobcem elektřiny Teplárny Brno, které ročně vyrobí 350.000 megawatthodin elektřiny, dalších 50.000 megawatthodin vyrobí spalovna odpadové firmy SAKO Brno. Její dceřiná firma Sako Brno Solar v současnosti na městské budovy umisťuje fotovoltaické panely, které by v budoucnu měly výrobě přispívat 10.000 až 20.000 MWh. Souhrn takto vyrobené elektřiny by pokryl potřebu všech městských společností a budov včetně dopravního podniku.

“Díky dodávkám energií prostřednictvím městské společnosti se zjednoduší aktuální administrativní, provozní a finanční zátěž spojená s mandatorním nákupem energií. Spolu s tím bude zajištěna větší stabilita a jistota v oblasti cen hrazených městem za energie, což přispěje k rozpočtové předvídatelnosti a potenciálním úsporám,” uvedl Kerndl.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu