Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brněnský dopravní podnik si vychovává budoucí řemeslníky z řad studentů

Zpravodajství

BRNO – Je obecně známo, že co se týče řemesel, situace na tuzemském trhu práce není dlouhodobě příliš růžová. Dobře vědomi jsou si toho i v brněnském dopravním podniku. A to je také důvod, proč se dopravní podnik snaží vychovávat si své vlastní nové lakýrníky. Hned čtyřiadvacet budoucích lakýrníků tak v současné době absolvuje dlouhodobou praxi v ústředních dílnách Dopravního podniku města Brna.

Jde o studenty Integrované střední školy automobilní Brno, kteří díky této praxi získávají tolik potřebné zkušenosti a dopravce zase potenciální zaměstnance. „Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem pracovníků v dělnických profesích. Z toho důvodu jsme už před lety zahájili spolupráci s Integrovanou střední školou automobilní, jejímž žákům nabízíme praxe a studijní stipendia. Řada učňů v oboru automechanik, kteří absolvovali praxi ve vozovně Slatina, pak u nás po dokončení studia zůstala. Proto jsme se rozhodli spolupráci rozšířit a nabídnout budoucím autolakýrníkům celoroční praxi v medláneckých ústředních dílnách. Získají tak zkušenosti z reálného provozu a my věříme, že u nás po dokončení studia zůstanou,“ informoval generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Studenti si tak pod odborným dohledem zkouší lakování vnitřních částí karoserií vozů, například klimatizací do tramvají Drak. Šikovné žáky pak v dílnách pustí i k obtížnějším úkolům. Nejlepší z učňů pak dokonce mají možnost dostat od dopravního podniku stipendium, kdy mohou získat až 40 tisíc korun ročně. „S brněnským dopravním podnikem spolupracujeme více než 10 let. Za tuto dobu absolvovalo část praktické výuky v jeho dílnách několik tisíc žáků v oborech automechanik, autotronik, provoz a ekonomika dopravy, dopravní prostředky a mechanik nákladních vozidel a autobusů. Jsme rádi, že nyní můžeme spolupráci ještě rozšířit. Rozsah opravárenských provozů DPMB umožňuje praxe celých skupin žáků pod vedením učitele odborného výcviku. Tato forma spolupráce je efektivní a umožňuje ovlivňovat průběh výuky i případné budoucí uplatnění absolventů oběma partnery,“ vysvětlil ředitel Integrované střední školy automobilní Milan Chylík.

Dopravnímu podniku aktuálně chybí okolo pětadvaceti pracovníků v dělnických profesích – například pracovníci elektro, klempíři, svářeči, karosáři nebo právě lakýrníci.

Foto: Studenti Integrované střední školy automobilní Brno absolvují odbornou praxi v dílnách Dopravního podniku města Brna. Foto: DPMB


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu