Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brněnské Mendlovo náměstí dostalo nový kabát

Zpravodajství

BRNO – Zrekonstruované Mendlovo náměstí se po roce a půl otevřelo veřejnosti. Nová podoba náměstí s sebou přinesla řadu změn. Těch největších se dočkal jak celkový vizuál místa, tak systém městské hromadné dopravy. Hlavním cílem zásahu bylo vytvořit funkční a příjemný prostor.

Mendlovo náměstí je důležitým přestupním uzlem, který denně využijí stovky cestujících. Původní nepřehledné řešení proto nahradil přesun nebo rekonstrukce některých zastávek. Novinkou je například posunutí zastávky tramvaje linky 1 směrem k výstavišti, díky čemuž je zastávka zcela bezbariérová. Tramvaje dosud zastavovaly v zatáčce, což ztěžovalo jak výhled řidičům, tak nastupování cestujícím. Trolejbusy ve směru z Hlinek nově jedou po ulici Veletržní – odbočují tak pod tramvajový most a pokračují kolem letohrádku Mitrovských. Stejně jsou vedeny i autobusové linky číslo 44 a 84 a regionální spoje, pro které vznikla nová zastávka u nejbližšího supermarketu. Protože se nové náměstí má stát i místem ke krátkému odpočinku, přibylo na místě 30 nových stromů. Ty mají v budoucnu poskytovat stín stejně jako přístřešky, které – až to klimatické podmínky dovolí – dostanou zelené střechy. Nový je také mobiliář. Dominantou náměstí se stala socha Jaromíra Garguláka s názvem Hrachovina. Ta má odkazovat na zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, po němž je celé náměstí pojmenováno.

Původně byly práce plánované do léta 2022. Plány ale zhatila spousta nečekaných událostí. Jednou z nich bylo i dovezení červené žuly, která měla pocházet z okupované Ukrajiny. Současný kámen na Mendlovo náměstí byl nakonec pořízen ze Švédska. Celkové práce na Mendlově náměstí vyšly přibližně na 200 milionů korun.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu