Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brněnské divadlo Polárka uvádí inscenaci pro batolata i rodiče o rodičovství

Kultura

Brněnské divadlo Polárka uvádí inscenaci pro batolata o rodičovství. Premiéra hry s názvem Věci, nad kterými se tají dech se věnuje těhotenství, porodu i krátkému období po něm a je součástí programu festivalu MimiArt. Cílem příběhu o rodičovství je zaujmout jak děti i jejich rodiče, řekl ČTK režisér inscenace Jiří Hajdyla.

Inscenace je postavena na čtyřech mužských hercích, z nichž tři jsou otcové. “Prvotní impuls pro napsání hry byla fascinace procesem narození. Uvědoměním si toho, jaká je to vzácnost být rodičem. Ve hře se věnujeme také tomu, co to znamená, stát se rodičem,” uvedl Hajdyla.

V roli bezdětného přítele tří otců se představí Petr Hanák, který ve hře pro batolecí diváky bude hrát poprvé. “Je to moje první zkušenost s představením pro děti do tří let, doteď jsem hrál pouze pro starší děti, což beru jako dobrou průpravu. Reakce dětí na představení ve školkách bývají občas také nevyzpytatelné. Všichni počítáme s tím, že děti mohou být mnohdy třeba hlučnější a nikomu z nás to nevadí,” řekl Hanák.

Z představení pro děti do tří let se inscenace vymyká tím, že cílí kromě dětí také na jejich dospělý doprovod. “Chtěli jsme přinést úplně nový formát, který cílí i na dospělé a věnuje se situaci, ve které se svými dětmi nachází. První inspirace pro zpracování inscenace přišla, když jsme viděli, že na představeních pro děti do tří let je polovina diváků složena z rodičů a chtěli jsme připravit něco i pro ně,” uvedla dramaturgyně inscenace Alžběta Michalová.

Při její přípravě autoři čerpali z knih, které se porodu věnují, z konzultací s porodní asistentkou a z příběhů herců, jejich partnerek a dětí. “Vstupy herců do přípravy představení byly velké a důležité. Trávili jsme měsíc tím, že jsme si povídali o porodech a partnerkách. Pracovali jsme s několika různými zdroji a ze všech jsme udělali vývar toho nejdůležitějšího. Chtěli jsme, aby dětem texty nepřekážely, takže ze všech informací a příběhů zůstaly zachovány střípky, které mají nést esenci toho, jaký je dar být rodičem,” uvedl Hajdyla.

Hra je obsazena mužskými herci záměrně. Z konzultací s porodní asistentkou totiž tvůrcům vyplynulo, že pro ženy v období těsně po porodu nebo v raném mateřství může být těžké potkávat herečky, které mohou navenek působit, že mají život skvěle zpracovaný a vše zvládají.

Inscenace bude uvedena během festivalu MimiArt, který divadlo Polárka pořádá od 7. do 10. února.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu