Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brněnské biskupství připravuje výstavbu dvou kolejních domů a přestavbu kláštera

Tiskové zprávy

Projekty dvou kolejních domů a kompletní přestavbu bývalého kláštera v historickém centru Brna plánuje brněnské biskupství. Prostřednictvím své společnosti Urbanon začíná se stavbou kolejních domů svatého Augustina v Jaselské ulici, připravuje stavbu kolejního domu Pellico Garden v Pellicově ulici pod hradem Špilberk a připravuje kompletní přestavbu a dostavbu bývalého kláštera voršilek v Josefské ulici v centru města. Výstavba kolejních domů i přestavba kláštera vyjdou na vyšší stamiliony korun. Generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka ČTK sdělil, že biskupství si tak zajistí zdroj příjmů do budoucna.

Církve zatím do roku 2029 dostávají od státu postupně klesající příspěvek na provoz, až do roku 2042 jim bude vyplácena finanční náhrada za majetek zabavený po únoru 1948. Poté budou církve hospodářsky zcela samostatné.

“Chceme část majetku investovat tak, abychom zvládli dlouhodobě financovat naše služby pro veřejnost, tedy nejen duchovní poslání, které církev primárně má, ale také fungování hospiců, charitních domů nebo třeba školství. Jednou z cest k dlouhodobému zajištění církve patří i development nemovitostí, které chceme zrekonstruovat či nově postavit, následně pronajímat a z výnosů hradit činnost katolické církve v brněnské diecézi,” uvedl Kafka.

Nejdál je zatím projekt výstavby kolejních domů svatého Augustina v Jaselské ulici. Ve vnitrobloku, kde je nyní proluka, vznikne stavba se dvěma podzemními podlažími a 153 malými byty, které budou mít převážně dispozici 1+kk, v domě bude i několik větších bytů. “Předpokládáme, že kromě studentů na univerzity přijíždějí i hostující profesoři nebo vědci, kteří tam budou moci najít ubytování,” řekl ČTK projektový manažer Urbanon Tomáš Kouřil.

Kromě bytů vzniknou v Jaselské i komerční prostory v prvním patře, coworkingové centrum a společenská místnost ve druhém poschodí. Přípravné práce už začaly, hotovo by mělo být na jaře 2026.

Podobný charakter by měl mít i kolejní dům Pellico Garden, který má vzniknout pod hradem Špilberk z bývalé základní školy. V domě bude 45 bytů. Kolejní domy bude brněnská diecéze po dokončení sama provozovat, nájemné v bytech se bude blížit tržní úrovni nájemného. “Projekt kolejních domů, jak na Jaselské, tak Pellicově, bude stát vyšší stamiliony korun,” doplnil Kouřil.

V přípravě je zatím přestavba a dostavba bývalého kláštera voršilek v Josefské ulici v Brně. V současnosti funguje jako malý obchodní dům, což biskupství plánuje zachovat, útočiště v jeho prostorách našly i ukrajinské ženy s dětmi, které tam bydlí. Celá historická stavba má projít kompletní rekonstrukcí. “Ta bude poměrně náročná, protože se v budově prolínají hodnotné historické prvky s naprosto necitlivými zásahy z minulosti, které měly opravit škody způsobené bombardováním za druhé světové války. V původní budově kláštera by mělo vzniknout 57 ubytovacích jednotek, kromě toho bude v areálu pět gastroprovozů a 16 obchodních jednotek,” popsal Kouřil.

Komerční prostory by měly obsadit lokální podniky a obchodníci, ne nadnárodní řetězce, dodal. Kromě opravy samotné budovy chce biskupství vyplnit proluku v Novobranské ulici, a to novým domem se 40 byty. Práce na klášteře a dostavbě v proluce budou rozdělené do pěti etap, celkově by měly přijít na vyšší stamiliony korun,


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu