Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brněnská Modrá linka slaví 30 let, zájem o její služby roste

Zpravodajství

Do modra se zbarvila jedna z laviček v brněnském parku Lužánky. Nový vzhled doplnil nápis “Máte trápení? Opřete se o nás.” Stojí za ním spolek Modrá linka. Chce se ještě více dostat do povědomí lidí, kteří potřebují pomoc a podporu v krizové životní situaci. Letos spolek slaví 30 let od svého založení a v posledních třech letech eviduje výrazný nárůst počtu telefonických hovorů na lince důvěry. V tiskové zprávě to dnes za spolek uvedla Lenka Pospíšilová.

Linku důvěry ročně využijí tisíce lidí, zájem stoupá. “Za rok 2022 se dovolalo 5679 lidí, loni 7015 a letos za první uzavřené čtvrtletí to bylo již 2583. Při obdobném využití by se tedy na konci roku jednalo o přibližně 10.000 přijatých hovorů,” uvedla Pospíšilová. Na lince pracují lidé s psychologickým nebo sociálním vzděláním, kteří absolvovali výcvik v krizové intervenci. Navzdory tomu, že drží nepřetržité dvojité služby, přibývá i nepřijatých hovorů. Za rok 2022 jich bylo 990, loni 2109 a za první čtvrtletí letoška 2810.

Kromě krizové pomoci po telefonu nabízí spolek lidem v psychicky náročné situaci osobní poradnu. Do ní se lze v termínu dvou týdnů objednat k terapeutovi, a to až šestkrát zdarma. I o tu je velký zájem a spolek hledá další prostory. Pro lidi, kteří potřebují řešit nedorozumění či konflikty ve vztazích nabízí Modrá linka mediaci. Na své služby upozorní vedle Lužánek i na Zelném trhu, kde ve třetím červnovém týdnu přibude deset modrých plážových lehátek s textem “Pomáháme v krizových životních situacích”.

Modrou linku založily v roce 1994 tři pracovnice Centra volného času Lužánky. Ze začátku byla linkou důvěry výhradně pro děti. “Pracovnice se obávaly, jestli vůbec někdo zavolá, ale zájem byl obrovský,” uvedla Pospíšilová. Později se linka rozšířila o psychologickou poradnu, kam mohly děti přijít samy. “Pak se poradna více profesionalizovala, a protože dítě bez podpory dospělého většinou málo zmůže, zavedlo se doporučení, že děti mají přicházet s rodiči,” dodala. První roky sídlila poradna v lužáneckém centru, kvůli nedostatku místa se ale odstěhovala a dnes působí v Anenské ulici.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu