Brněnská klinika chce podpořit páry, aby setrvaly v procesu umělého oplodnění
Brno 2. září (ČTK) – Téměř třetina párů usilujících o dítě prostřednictvím umělého oplodnění ukončuje podle evropských dat léčbu předčasně. Důvodem je vysoká emoční zátěž. Brněnská klinika reprodukční medicíny Reprofit na to reaguje novým podpůrným programem, který spustila dnes při otevření centra ženského zdraví. V centru také odborníci měří hladiny hormonů, vyšetřují spermiogram a radí mladým lidem, na co si dát pozor. Problémem je stále rostoucí věk budoucích matek, řekl ČTK vedoucí lékař Reprofitu Pavel Otevřel.
Služby brněnské kliniky loni vyhledaly tisíce párů, v desetiletém srovnání téměř o 94 procent více. Roste také věk nově příchozích. Zatímco před 15 lety bylo klientům okolo 30 let, nyní je to za hranicí 36 let. “Do 30 let se v průměru uchytí každé druhé embryo. Od 40 se šance na těhotenství snižuje asi na deset procent, a od 45. roku je to pak jen procento. Přestože medicína pokročila a řadě párů umíme pomoci, nestihnou mít tolik dětí, kolik by si přály. Umělé oplodnění tak populační křivku zásadním způsobem nezvrátí, jen ji zpomalí,” uvedl Otevřel.
Žena může v Česku podstoupit umělé oplodnění nejpozději ve 49 letech, do 40 let hradí až čtyři cykly zdravotní pojišťovny. Obecně ale podle Otevřela vstupují lidé do procesu umělého oplodnění pozdě. Páry, které chtějí počít dítě, a třeba rok se jim to nedaří, by podle Otevřela měly vyhledat pomoc. “Přijít by měli ale také ti, kteří vědí, že dítě ještě v nejbližší době nechtějí. Měli by zjistit, jak jsou na tom s plodností, a početí třeba neodkládat tak dlouho, jak původně plánovali. Například asi u třech mužů ze sta, kteří se u nás jen zkontrolují, zjistíme nějakou závažnou poruchu,” dodal lékař.
Snaha o početí dítěte prostřednictvím umělého oplodnění může být pro některé psychicky náročná. Aby léčbu předčasně nevzdávali, spustila klinika ve spolupráci s gynekoložkou Marií Khutorskayovou podpůrný program. “Naším cílem je pomoci všem, kteří proces umělého oplodnění podstupují, aby neztráceli naději a motivaci,” poznamenala gynekoložka.
Podle Národního registru reprodukčního zdraví loni činil průměrný věk prvorodiček na jižní Moravě 30 let, což je v mezikrajském srovnání po Praze druhé nejvyšší číslo. V celé zemi se průměrný věk prvně rodících žen dostal na 29,7. Podle predikcí bude v dalších letech připadat nejvíce rozených dětí na ženy ve věkové skupině 30 až 34 let. Průměrný počet dětí na jednu ženu klesne. “Za dvě až tři generace to bude obrovská komplikace, protože ve světě nebude dostatek mladých lidí na uživení těch starších,” dodal Otevřel.
Podle dat Českého statistického úřadu se letos v prvním čtvrtletí v tuzemsku narodilo 20.300 dětí, meziročně o 2600 méně. “Pokud bude trend pokračovat, znamená to, že letos přivítá Česko jen něco málo přes 80.000 novorozenců. To je nejslabší číslo za posledních 22 let,” řekl Štěpán Machač, předseda výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP.