Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Autobusy brněnského dopravního podniku jsou nově vybaveny speciálními kolizními kamerami!

Zpravodajství

BRNO – Brněnský dopravní podnik testuje speciální kolizní kamery! Ty mají řidiče vozů MHD upozornit na riziko střetu s chodci, cyklisty a motorkáři. Dopravní podnik prozatím tyto speciální kamery testuje na čtyřech autobusech. Unikátní systém sleduje i dynamiku jízdy řidiče nebo výchylku z jízdní dráhy. Zařízení má podnik vypůjčené na tři měsíce, pak jejich přínos vyhodnotí.

„Mrtvý úhel je pojem, který z praxe známe jako řidiči osobních vozů všichni. Jsou místa, na která při jízdě vidíme zpětným zrcátkem nebo přímým pohledem jen velmi obtížně. Testované zařízení sleduje právě tyto úhly a řidiče informuje o případném riziku střetu s chodci, cyklisty nebo motocyklisty. Osobně jsem zvědavý na zkušenost našich řidičů s tímto zařízením,“ uvedl Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna.

Speciální kolizní kamery jsou nainstalované hned na čtyřech místech každého vozu. Dvě na čele a dvě na jeho zadní části. „Umělé vidění je vyvinuto tak, aby s dostatečným předstihem identifikovalo v zorném poli živé objekty, tedy chodce, cyklisty a motocyklisty. Zároveň ignoruje neživé věci,“ přiblížila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Na riziko střetu systém řidiče upozorňuje světelným barevným signálem. „Žlutá kontrolka informuje o tom, že se v některé z mrtvých zón vyskytuje osoba a vyzývá jej, aby jednal opatrně. Pokud se osoba nachází přímo v kolizní dráze a hrozí bezprostřední nebezpečí střetu, rozsvítí se řidiči červená kontrolka a spustí se zvukový signál,“ vysvětlila mluvčí s tím, že dopravní podnik bude mít od výrobce systému kolizní kamery zapůjčené zdarma na dobu tří měsíců. Cena jednoho takového zařízení se pohybuje okolo 100 tisíc.

Foto: DPMB


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu